Breaking News

ସାବଧାନ, ଆପଣ ଅଧିକ ପିଆଜ ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ପିଆଜ ଖାଇଲେ ବ୍ୟାପୁଛି ଭୟଙ୍କର ରୋଗ!

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ର ବଡ ଖବର ଯେ ପିଆଜ କୁ ନେଇ ଆସିଛି , ପିଆଜ କୁ ଦେଖିଲେ ଡ-ର ଲାଗୁଛି ଓ ଖାଇଲେ ବ୍ୟାପୁଚି ଭ-ୟ-ଙ୍କ-ର ରୋଗ , ତେବେ ଏହା ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିବ ତାହେଲେ ଏହି ଭଳି ଘଟଣା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ରେ ଆମେରିକା ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ଆମେରିକାର ଲୋକ ମାନେ ପିଆଜ କୁ ଦେଖିଲେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ।


ପିଆଜ କୁ ଯେଉଁ ମାନେ କହୁଛନ୍ତି ପେଟ ରୋଗ ରେ ପଡି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଉଛନ୍ତି ଓ ଅତ୍ୟଧିକ ଲୋକ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥା ରେ ମେଡିକାଲ ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି । ଆମେରିକାର ର 37 ଟି ରାଜ୍ୟ ରେ ସାଲମୋନିଆ ରୋଗ ବ୍ୟାପୁଥିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ବିଶେଷ କରି ଟେକ୍ସାସ ଏବଂ ଓକାଳହୋମା ସହର ରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ରୋଗ ରେ ପୀଡିତ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସାଲୋମୋନିଆ ରୋଗ କଣ ଓ ଏହା କିପରି ବ୍ୟାପିଥାଏ ।

ତାହେଲେ ବନ୍ଧୁଗଣ ସାଲମୋନିଆ ହେଉଛି ଏକ ପେଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟିକରି ଅଣୁଜୀବ , ଏହା ବ୍ୟକ୍ଟେରିଆ ସାଧାରଣ ଗ୍ୟାସ୍ଟୋନୋମିକାଳ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ବିଶେଷ କରି ସାଲମୋନିଆ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରି ଆକ୍ରାନ୍ତ ଥିବା ଡାଇରିଆ ,ଏବଂ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ଜ୍ଵର ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

ପିଆଜ ର ଖାଇବାର 6 ଘଣ୍ଟା ରୁ 6 ଦିନ ମଧ୍ୟ ରେ ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇ ଥାଏ ବୋଲି ଆମେରିକାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଫର ଡିଜିଜ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ଆଣ୍ଡ ପ୍ରିଭେନଶନ କହିଛି । ତାହେଲେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଲ ଓ ଧଳା , ହଲିଦିଆ ପିଆଜ ଖାଇଲେ ଏହି ରୋଗ ଟି ହୋଇଥାଏ , ଓ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ଯାକେଜ ନ ହୋଇଥିବା ପିଆଜ ନ ଖାଇବା ପାଇଁ ଜଣ ସାଧାରଣ ଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ,

ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ବରଂ କିଣିଥିବା ପିଆଜ କୁ ଫୋପାଡି ଦେବା ଓ ଥୋଇଥିବା ପାତ୍ର କୁ ଭଲ ଭାବେ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅ ଯାଇଛି । ତେବେ ଆମେରିକାର ମେକ୍ସିକୋ ଚିହୁହୁଆରୁ ଓ ପ୍ରୋପୋର୍ଷ କମ୍ପାନୀ ର ପିଆଜ ଏହି ରୋଗ ର କାରଣ ବୋଲି କୁହ ଯାଇଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ରେ ସମସ୍ତେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥା ରେ ଅଛନ୍ତି ଓ ସବୁଠୁ ବଡ କଥା ହେଲା ଯେ ସେଥି ମଧ୍ୟ ରୁ 75 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ କଞ୍ଚା ପିଆଜ ଖାଇ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇହହାନ୍ତି ॥

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଆପଣ କେବେ ରାସ୍ତାରୁ ଟଙ୍କା ପାଇଛନ୍ତିକି ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି କଥା, ହୋଇ ଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ ନହଲେ ହୋଇ ପାରେ ଏହି ସବୁ ଅସୁବିଦା |

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଆପଣ ରାସ୍ତାରୁ ପଇସା ପାଇଛନ୍ତି ତେବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ତାହାର ଅର୍ଥ କଣ ହୋଇପାରେ ବାଟରେ ଚାଲୁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.