Breaking News

ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କରିଲେ ବଡ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ ୨୦୫୦ ବେଳକୁ ବୁଡିଯିବ ଉପକୂଳ ଓଡିଶା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଭାବିତ ହେବ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ର ବଡ ଯେ ବୁଡିଯିବ ସମୁଦ୍ର କୁଳ ଉପକୂଳ ଓ ଏହା ଫଳ ରେ 30 କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ । ହଁ ବନ୍ଧୁ ବଦଲୁଛି ଜଳବାଯୁ ସନ୍ତୁଳନ କରାଉଛି ପରିବେଶ ଓ କୁଳ ଲଙ୍ଘୁଛି ସମୁଦ୍ର ଓ ଜଳ ପତ୍ତନ ବଢୁଛି । ବିଶ୍ଵ ର ଉପକୂଳ ସ୍ଥାନ କୁ ଡ-ରା-ଉ-ଛି ଉପକୂଳ ,30 ବର୍ଷ ପରେ ଆସିବା ଜଳ ପ୍ରଳୟ । 2050 ମଧ୍ୟ ରେ ବୁଡିଯିବ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶ ର ଉପକୂଳ । ବୁଡିଯିବ ବହୁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ ସହର ।


ତେବେ ଏହିଭଳି ଆକଳନ କରିଛି ଜଳବାୟୁ ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ କାମ କରୁଥିବା କ୍ଲାଏମେଟ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ , ତେବେ କ୍ଲାଏମେଟ ରିପୋର୍ଟ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି ଯେ 2050 ସୁଦ୍ଧା 30 କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ । ତେବେ ପୂର୍ବ ରୁ 8 କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ବୋଲି ଆକଳନ କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ରେ ଏହା 3 ଗୁଣ ହୋଇଯାଇଛି । ତେବେ 6 ଟି ଦେଶ ବେସୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ଓ ଏହି ଦେଶ ଗୁଡିକ ହେଲା ଚୀନ,ବାଂଲାଦେଶ,ଭାରତ , ଭିଏତନାମ ,ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ,ଥାଇଲାଣ୍ଡ ମାନ ଙ୍କ ଉପକୂଳ କୁ ବୁଡାଇ ଦେବ ସମୁଦ୍ର ।

ତେବେ ଚୀନ ର 9 କୋଟି 30 ଲକ୍ଷ , ବାଂଲାଦେଶ 4 କୋଟି 20 ଲକ୍ଷ , ଭାରତ ର 3 କୋଟି 60 ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ । ତେବେ ଠିକ ସେହିପରି ଭିଏତନାମ ର 3 କୋଟି 10 ଲକ୍ଷ , ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ରେ 2 କୋଟି 30 ଲକ୍ଷ ଓ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ରେ 1 କୋଟି 10 ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ ଓ ଏହି 6 ଟି ଦେଶ ର ଉପକୂଳ ର 75 ପ୍ରତିଶତ ସମୁଦ୍ର ଗର୍ଭ ରେ ଲୀନ ହୋଇଯିବେ ।

ତେବେ ଭାରତ ଉପକୂଳ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଉପକୂଳ ଚିଲିକା,କୋଣାର୍କ,ସାତପଡା , ବ୍ରହ୍ମଗିରି , କାକଟପୁର,ପାରାଦ୍ଵୀପ,କେନ୍ଦ୍ରପଡା ,ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ,ଆଲି ,ଚାନ୍ଦବାଲି, ବାସୁଦେବ ପୁର , ଚାନ୍ଦିପୁର ବାଲିଆପାଳ ଉପକୂଳ କୁ ବୁଡାଇ ଦେବ ସମୁଦ୍ର କୁଳ । ତେବେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁ ଏହିଭଳି ସଙ୍କଟ ଉପୁଜିବ , ତେବେ ଆସନ୍ତା 2040 ସୁଦ୍ଧା ତାପମାତ୍ରା 1.5 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ବଢିବ ଓ ଅନ୍ୟପଟେ ଏକବିଂଶ ଶତାଦ୍ଦୀ ରେ ସମୁଦ୍ର ର ଜଳ ପତ୍ତନ 2 ରୁ 7 ଫୁଟ କିମ୍ବା ତା ଠାରୁଅଧିକ ବଢିବ ॥

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଆସିଗଲା ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ଫାଇନାଲ ତାରିଖ ଏହି ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ..

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଏବେ ଏବେ ଆସିଲା ବଡ଼ ଖବର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଦେଇଛନ୍ତି କେବେ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ …

Leave a Reply

Your email address will not be published.