Breaking News

ଫୁଣି ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଓଡିଶା କୁ ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ବାତ୍ୟା! ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଓ କେଉଁଠି ଏହି ବାତ୍ୟା ଓଡିଶାର ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଛୁଇଁବ

ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଓଡିଶା ଓ ବାତ୍ୟା ଅଙ୍ଗା ଅଙ୍ଗି ଭାବେ ଜଡିତ । ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ଆସିଲେ ଓଡିଶାକୁ ବାତ୍ୟାର ଭୟ ନିଶ୍ଚୟ ରହିଥାଏ । ଏବେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ଆସିଛି । ଏହି ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଓଡିଶା ଦେଖିଛି ଅନେକ ବାତ୍ୟା, ସେ ମହାବାତ୍ୟା ଠାରୁ ଫାଇଲିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ । ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ବାତ୍ୟା ହୁଡୁହୁଡୁ, ତିତିଲି, ଫାଇଲିନ ଭଳି ବଡ ବାତ୍ୟା ଓଡିଶା ଦେଖିଛି ।  ଏହି ସବୁ ବାତ୍ୟା ରାଜ୍ୟକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ତେବେ ଏବେ ଫୁଣି ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ଆଉ ଏକ ବାତ୍ୟା ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ମଡେଲ ଗୁଡିକ ଓଡିଶା ଆଫକୁ ଏକ ବାତ୍ୟା ମାଡି ଆସୁଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ବେସରକାରୀ ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥା ଆକଳନ ଅନୁଯାଇ ୧୭ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଏକ ବାତ୍ୟା ଓଡିଶା ଛୁଇଁବ । ତେବେ ଏ ନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥା କୌଣସି ସୂଚନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଇ ନାହିଁ ।

ତେବେ ଏକାଧିକ ମଡେଲ ଏହି ଦିଗକୁ ଇଙ୍ଗିତ କରୁଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ ଅକ୍ଟୋବର ୧୪ ବେଳକୁ ଉତ୍ତର- ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ପାର୍ଶ୍ଵବର୍ତ୍ତୀ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣୀ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟିର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇ ପାରେ ବୋଲି ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଦ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଅନୁଭୂତ ହୋଇ ପାରେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ରର ଉପରେ ତାପମାତ୍ରା ଓ ପାରିପାର୍ଶ୍ଵିକ ସ୍ଥିତି ଯାହା ରହିଛି ଏହା ବାତ୍ୟା ପାଇଁ ଏକ ଅନୁକୂଳ ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ।

ଯଦି ଏହି ଆକାଳନ ସତ ହୁଏ ତେବେ ପାର୍ବଣ ସମୟରେ ବର୍ଷାର ପରିମାଣ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ରହିବ । ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ହୋଇଥିବା ବାତ୍ୟାର ଗମ୍ଭୀରତା ଅଧିକ ରହିଥିବାରୁ ଏବେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଏହି ବଳୟ ଉପରେ ସତର୍କ ଦୃଷ୍ଟି ରଖା ଯାଇଛି । ତେବେ ଏହି ଯେଉଁ ବାତ୍ୟା ଆସୁଛି ଏହାର ନାମ ରହିବ ଯଭାଦ । ଏହି ବାତ୍ୟାର ଗତି ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଆଡକୁ ରହିବ । ଏହି ବାତ୍ୟା ଟି ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡିଶା ଦେଇ ସ୍ଥଳଭାଗ ଅତିକ୍ରମ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହୁଛି ।

ଯେଉଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ପାଣିପାଗ ମଡେଲ ରହିଛି ଯଥା ଆମେରିକାର GFS, ୟୁରୋପର ECMWF କିମ୍ବା ଭାରତର NCOM ଏହି ସବୁ ମଡେଲ ଗୁଡିକ ଦେଖାଉଛନ୍ତି ଯେ ଆଗକୁ ବାତ୍ୟା ଆସୁଛି ଓ ଏହି ବାତ୍ୟାକୁ ଓଡିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସାମ୍ନା କରିବେ । ତେବେ ଏହି ବାତ୍ୟାର କେତେ ପବନ ରହିବ? କେତେ ବର୍ଷା ହେବ ଓ କେତେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହେବେ ଏନେଇ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ ।

ଗତ ମାସରେ ତିନି ରୁ ଚାରି ଟି ଲଘୁଚାପ ଆସିଥିଲା ଏହା ପରେ ଏକ ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ ଆସିଥିଲା, ଗୁଲାବର ସୂଚନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକ ପ୍ରଥମେ ଦେଇଥିଲେ । ସେହି ଆଧାରେ ବାତ୍ୟା ହେବେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ।

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *