Breaking News

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କର E-Shram Card ରେ ଦ୍ଵାରା ମିଳୁଛି ଅନେକ ସୁବିଧା ଓ ଟଙ୍କା !, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ପାଇବେ ଏହି କାର୍ଡ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ଲେବର କାର୍ଡ ରେ ହିତାଧିକାରୀ କଣ କଣ ସୁବିଧା ପାଇପାରୁଛି , ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆ କାର୍ଡ ବିଷୟ ରେ ଅବଗତ କରାଇବୁ ଯାହାର ନାମ ଅଛି ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ , ତେବେ କଣ ଏହି ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ଓ ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ଲୋକ ମାନ ଙ୍କୁ କଣ ସୁବିଧା ମିଳୁଛି ଓ ଏହି କାର୍ଡ କରିବା ପାଇଁ କଣ ଡକୁମେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ , ତେବେ ଏହାକୁ କେଉଁମାନେ ଆବେଦନ କରି ପାରିବେ ଆସନ୍ତୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ରେ ଜାଣିବା ।

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହି କାର୍ଡ କୁ ଭରତ ସରକାର ଶ୍ରମ ଏବଂ ରୋଜଗାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରା ଯାଇଛି । ତେବେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ଏହି କାର୍ଡ ବିଷୟ ରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଭାବୁଛନ୍ତି ଏହି କାର୍ଡ ଲେବର କାର୍ଡ ଭଳି । କିନ୍ତୁ ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ଏବଂ ଲେବର କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି । ତେବେ ଏ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ରେ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ଦ୍ଵାରା 1 ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରକ୍ଷା ବୀମା ର ଲାଭ ପାଇ ପାରିବେ , ତେବେ ଦୁ-ର୍ଘ-ଟ-ଣା ରେ ମୃ-ତ୍ୟୁ ହେଲେ 2 ଲକ୍ଷ ଓ ଆଂଶିକ ବିକଳଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ର ରେ 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇବେ । ଏହାଦ୍ବାରା ସରକାର ଶ୍ରମିକ ମାନ ଏନକେ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ ରେ ରହିବେ ଓ ସେମାନ ଏନକେ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିବେ ।

ତେବେ ଯେଉଁ ଶ୍ରମିକ ମାନେ କୌଣସି ସଂସ୍ଥା ରେ ଜଡିତ ନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ । ଏହାକୁ ଆବେଦନ କରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରମିକ ଙ୍କୁ 18 ରୁ 59 ବର୍ଷ ହବା ଆବଶ୍ୟକ । ଡକୁମେଣ୍ଟ କହିଲେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଓ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର , ହଁ ବନ୍ଧୁ ସେହି ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଦିଆଯିବ ସେହି ନମ୍ବର ଟି ଆଧାର ରେ ରହିଥିବ , ବ୍ଯାଙ୍କ ପାସବୁକ ଓ ନୋମିନୀ ର ତଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ।
ତେବେ ଆପଣ ଏନକେ ନୋମିନୀ ରେ ପଡିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କ ନାମ ଓ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଓ ଆବେଦନକାରୀ ସହ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ କଣ ଏହି ଭଳି ସବୁ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗତ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ , ଏଥିସହିତ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି ଅଛି କିନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ପୂରଣ କରିବେ ନହେଲେ ନହିଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନହିଁ ॥

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

E-Shram କାର୍ଡରେ ମିଳିବ ପଇସା, ଶୀଘ୍ର ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ, ଜାନ୍ତନୁ କେତେ ଟଙ୍କା ମିଳିବ ଓ କେଉଁ ମାନେ ଏହା ପାଇବେ

ଦର୍ଶକ ବନ୍ଧୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟ ରେ ଇଶ୍ରମ କାର୍ଡ କୁ ନେଇ ଆସିଗଲା ବଡ ଖବର ଯେ , ଯେଉଁ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *