Breaking News

କେବଳ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସ ରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ୭୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଆନ୍ତୁ

ଡାକଘର ବିଭିନ୍ନ ସଞ୍ଚୟ ସ୍କିମ୍ ଚଳାଇଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ସାମାନ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରି ଭଲ ରିଟର୍ନ ପାଇପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ନ୍ୟାସନାଲ ସେଭିଂ ରିକ୍ୟୁରିଙ୍ଗ ଜମା ଖାତା (RD) | ଡାକ ବିଭାଗର ଏକ ଜଣାଶୁଣା ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରୁ RD ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟତମ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ହାର ପାଇଛି | ଏହି ସୁଧ ହାର ଗତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧ ରୁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ |


ଏହି ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ, ଆପଣ ଅତିକମରେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ଏକାଧିକ ଜମା କରିପାରିବେ | ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଡାକଘରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବାକୁ ପଡିବ, ଯାହା ପରେ ଆପଣ ନଗଦ କିମ୍ବା ଚେକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ | ଯଦି ଚେକ୍ ଜମା କରନ୍ତି, ତେବେ ଚେକ୍ କ୍ଲିୟରାନ୍ସର ତାରିଖ ଜମା ତାରିଖ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇପାରିବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଜମା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ୧୦ ର ଏକାଧିକ ହେବା ଉଚିତ | ସର୍ବାଧିକ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ RD ଖାତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ |


RD ରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବ, ତେବେ ତୁମେ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିଟର୍ନ ପାଇବ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ୨୪ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ରେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ୨୪ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୬ ରେ ଏହାର ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହେବ | ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା ସହିତ, ଆପଣ ୫ ବର୍ଷରେ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଯୋଡି ପାରିବେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା, ଆପଣ ଏହି ରାଶି ଉପରେ ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ପାଇବେ | ଏହି ଉପାୟରେ, ଆପଣ ୫ ବର୍ଷରେ ୯୬୯.୬୭ ଟଙ୍କାର ସୁଧ ପାଇବେ | ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ମୋଟ ରାଶି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, 100 ଟଙ୍କା ଜମା ଉପରେ ଆପଣ ୫ ବର୍ଷରେ ୬୯୬୯.୬୭ ଟଙ୍କା ପାଇବେ | ଅର୍ଥାତ୍ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା ଉପରେ, ଆପଣ ୫ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୭ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇବେ |

ଏକକ କିମ୍ବା ମିଳିତ ଖାତା ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ | ମିଳିତ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଏକ ସୁବିଧା ଅଛି | ଯଦି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ନାବାଳକ, ତେବେ ଖାତା ପାଇଁ ଜଣେ ଅଭିଭାବକ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ତାଙ୍କ ନାମରେ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ | RD ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲୋନ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ | ଲଗାତାର ୧୨ କିସ୍ତି ଜମା କରିବା ଏବଂ ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆକାଉଣ୍ଟ ଜାରି କରିବା ପରେ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବାଲାନ୍ସର ୫୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଆଯାଇପାରେ | ଋଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏକଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ସମାନ ପରିମାଣରେ ପରିଶୋଧ କରାଯାଇପାରିବ | ଋଣ ସୁଧ ଟଙ୍କା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ତାରିଖ ଠାରୁ ଏହାର ପରିଶୋଧ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ |


ଅଧାରେ ଖାତା ବନ୍ଦ କରିବାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଅଛି | ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଡାକଘର ଜମା ଖାତା ଖୋଲିଲା କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ୩ ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ | ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ, ତୁମ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକଘରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ସେଠାରେ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି, ଆପଣ ଅବଧି ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ | ସୁଧ ସହିତ ତୁମେ ତୁମର ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ପାଇବ |

ପୋଷ୍ଟାଲର ମାସିକ ସ୍କିମ୍ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରିଟର୍ନ ଦେଇଥାଏ | MIS ରେ ସର୍ବାଧିକ ୪.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ୨,୪୭୫ ଟଙ୍କା ସୁଧ ପାଇବେ | ଏହି ମାସିକ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ, ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଏହାକୁ ଡାକଘର ଜମା (RD) ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବେ | ବର୍ତମାନ ସମୟରେ RD ଉପରେ ୫.୮% ସୁଧ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ତ୍ରୟମାସିକ ଭିତ୍ତିରେ ସୁଧର ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଉଛି |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଚମତ୍କାର ବାଳକ ! ମାତ୍ର ୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ କରୁଛନ୍ତି ଏପରି କାମ , ଦେଖିଲେ ଆପଣ ବି ବିଶ୍ବାସ କରିବେନି …

ଦୁନିଆରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଭା ଲୁଚିକି ରହିଥାଏ। ତା ଛଡା ସମସ୍ତଙ୍କ ଦ୍ଵାରା …

One comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *