Breaking News

ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି କରନ୍ତୁ ମନକୁ ଆରାଧନା , ମିଳିବ ଅପାର ବିଦ୍ୟା ଓ ବୁଦ୍ଧି

ସାରା ଦେଶରେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ।ଏହି ଦିନ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜାପାଠର ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ଦେବୀ ଅଟନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଯିଏ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଥାଏ, ତାଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ତୀକ୍ଷ୍ଣ |

ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର |

ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଧୂପ, ଧୂପ ବାଡ଼ି, ଝୁଣା ଜଳାନ୍ତୁ, ଯାହାଫଳରେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଚାରିତ ହେବ ଏବଂ ପରିବେଶରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହେବ |


ସକାଳେ ସ୍ନାନ କର ଏବଂ ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧ | ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସାମ୍ନାରେ ରଖ, ତା’ପରେ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ନବଗ୍ରାହଙ୍କୁ ଉପାସନା କର | ତା’ପରେ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କର | ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାବେଳେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମୂର୍ତିକୁ ସ୍ନାନ କରାଅ | ତା’ପରେ ମା’ର ଶୃଙ୍ଗାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ମାତାମାନେ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ଖୀର କିମ୍ବା କ୍ଷୀରରେ ତିଆରି ମିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ମାତାଙ୍କୁ ଧଳା ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ |


କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ମୂର୍ତ୍ତିର ବିସର୍ଜନ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ଏକା ସହିତ କରାଯାଏ। ଛାତ୍ରମାନେ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କର ଏବଂ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କଲମ ଏବଂ ପୁସ୍ତକ ଦାନ କର | ସଙ୍ଗୀତ ସହିତ ଜଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ତା’ର ଯନ୍ତ୍ରରେ ତିଲକ ଲଗାଇ ମା’ଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ମାତାଙ୍କୁ ବଂଶୀ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଏହି ମନ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହେବେ
“ଆମ୍ବେତୁମେ ନଦୀତୁମେ ଦେବୀତୁମେ ସରସ୍ୱତୀ !ଅପ୍ରସ୍ଵତା ଇବ ଶ୍ମଶି ପ୍ରଶସ୍ତିମ୍ଭ ନାଶକୃଧି! ”
ତାହା ହେଉଛି – ମା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ! ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଆମକୁ ପ୍ରଶଂସା, ଜ୍ଞାନ, ଧନ ଏବଂ ଧନ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି |


ଅତୀତରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମନ୍ତ୍ର ପଢିବାରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହି ସରଳ ମନ୍ତ୍ର ପଢନ୍ତୁ ଏବଂ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ |

ସରସ୍ୱତୀ ନମସ୍ତୁବିୟମ୍ ଭାରାଦେ କାମାରୁପିନି |
ବିଦ୍ୟାମ୍ବମ୍ କରିସ୍ମୀମି ସିଦ୍ଧିଭବତୁ ମେ ସଦା |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ବିୟର ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଲାଭ ଦାୟକ ହୋଇଥାଏ, ନିହାତି ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର…

ଦର୍ଶକବନ୍ଧୁ ଗବେଷଣା ରେ ଖୁଲାସ ଯଦି ବିଅର୍ ସୀମିତ ମାତ୍ର ରେ ପିଉଥାନ୍ତି ତେବେ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭ ଦାୟକ। …

Leave a Reply

Your email address will not be published.