Breaking News

ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି କରନ୍ତୁ ମନକୁ ଆରାଧନା , ମିଳିବ ଅପାର ବିଦ୍ୟା ଓ ବୁଦ୍ଧି

ସାରା ଦେଶରେ ବସନ୍ତ ପଞ୍ଚମୀର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ।ଏହି ଦିନ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପୂଜାପାଠର ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ଦେବୀ ଅଟନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଜଣେ ଛାତ୍ର ଯିଏ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଥାଏ, ତାଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ତୀକ୍ଷ୍ଣ |

ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର |

ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଧୂପ, ଧୂପ ବାଡ଼ି, ଝୁଣା ଜଳାନ୍ତୁ, ଯାହାଫଳରେ ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରଚାରିତ ହେବ ଏବଂ ପରିବେଶରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହେବ |


ସକାଳେ ସ୍ନାନ କର ଏବଂ ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧ | ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସାମ୍ନାରେ ରଖ, ତା’ପରେ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ନବଗ୍ରାହଙ୍କୁ ଉପାସନା କର | ତା’ପରେ ମା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କର | ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାବେଳେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମୂର୍ତିକୁ ସ୍ନାନ କରାଅ | ତା’ପରେ ମା’ର ଶୃଙ୍ଗାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ମାତାମାନେ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଧଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ଖୀର କିମ୍ବା କ୍ଷୀରରେ ତିଆରି ମିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ମାତାଙ୍କୁ ଧଳା ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ |


କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ମୂର୍ତ୍ତିର ବିସର୍ଜନ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ଏକା ସହିତ କରାଯାଏ। ଛାତ୍ରମାନେ ମାତା ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କର ଏବଂ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କଲମ ଏବଂ ପୁସ୍ତକ ଦାନ କର | ସଙ୍ଗୀତ ସହିତ ଜଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ତା’ର ଯନ୍ତ୍ରରେ ତିଲକ ଲଗାଇ ମା’ଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ମାତାଙ୍କୁ ବଂଶୀ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଏହି ମନ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହେବେ
“ଆମ୍ବେତୁମେ ନଦୀତୁମେ ଦେବୀତୁମେ ସରସ୍ୱତୀ !ଅପ୍ରସ୍ଵତା ଇବ ଶ୍ମଶି ପ୍ରଶସ୍ତିମ୍ଭ ନାଶକୃଧି! ”
ତାହା ହେଉଛି – ମା ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ! ମାତା ସରସ୍ୱତୀ ଆମକୁ ପ୍ରଶଂସା, ଜ୍ଞାନ, ଧନ ଏବଂ ଧନ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି |


ଅତୀତରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ମନ୍ତ୍ର ପଢିବାରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହି ସରଳ ମନ୍ତ୍ର ପଢନ୍ତୁ ଏବଂ ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ |

ସରସ୍ୱତୀ ନମସ୍ତୁବିୟମ୍ ଭାରାଦେ କାମାରୁପିନି |
ବିଦ୍ୟାମ୍ବମ୍ କରିସ୍ମୀମି ସିଦ୍ଧିଭବତୁ ମେ ସଦା |

ଏମିତି ଦେଶ ଦୁନିଆର ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ସହ ମନୋରଞ୍ଜନ ର ଖବର ସହ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଜଣା ଅଜଣା କଥା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ ଓ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ । ପୋଷ୍ଟ ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ଆପଣ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସେୟାର କରନ୍ତୁ । ଆମର ପ୍ରୟାସ ରହିବ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣି ଦେବୁ, ଧନ୍ୟବାଦ

About admin

Check Also

ଘରର ଏହି ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଦର୍ପଣ ରଖୁଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ !

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଘରେ କିଭଳି ଭାବରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିବ ଏ …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *